تکواندو قدر داشته هایش را بداندبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ رقابت‌های جهانی ۲۰۱۶ کانادا فرصت درخشش تکواندوکاران ایران را در غیبت سرمربی تیم ملی گرفت، اما حالا نوجوانان ایران با شایستگی توانستند در رقابت‌های جهانی تونس بر قله قهرمانی جهان بایستند.
شروع سال جدید برای تکواندو ایران خوش یمن بود. بعد از کسب سهمیه کامل برای المپیک جوانان، نوبت به درخشش بر سکوی جهانی رسید، آن هم با پشت سر گذاشتن رقیبان سرسخت.
شاید بتوان یکی از مهمترین عوامل موفقیت تیم تکواندو نوجوانان را ثبات فنی و مدیریتی آن از ۱۰ سال قبل دانست. با جدایی فرجام دانش سرمربی موفق این رده، محمدرضا زوار دستیارش، جانشین او شد و در مدت کوتاهی توانست برای نخستین بار تیم نوجوانان را در رقابت‌های جهانی ۲۰۰۸ تیخوانای مکزیک قهرمان جهان کند.
بعد از آن تکواندوکار نوجوان به درخشش خود ادامه دادند و هیچ گاه دست خالی از میدان جهانی و آسیایی خارج نشدند تا اینکه فدراسیون تکواندو تصمیم گرفت از مربیان جوان و با آتیه کشور در این رده بهره بگیرد.
عملکرد وحید عبدالهی در لیگ‌های پایه تکواندو موجب انتخاب او در سال‌های اخیر برای هدایت تکواندوکاران نوجوان شد، اما فدراسیون از راهنمایی‌ها و تجربیات زوار برای این تیم غافل نشد. موفقیت در میدان جهانی و انتخابی المپیک مدیریت فنی مناسب او را اثبات می‌کند و نشان می‌دهد فدراسیون تکواندو با وجود تغییر در کادر فنی نمی‌خواهد به این راحتی افراد موفق در این رده سنی را فراموش کند و از این پس هم فراموش نکند. موضوعی که حداقل در چند سال اخیر در رده بزرگسالان مورد توجه واقع نشده است.
در کنار این مورد نباید اجرای چندین ساله لیگ‌های داخلی پایه را فراموش کرد. موضوعی که همواره مورد توجه فدراسیون واقع شده و در سال‌های گذشته با راه اندازی لیگ‌های نونهالان، دسته یک و برتر نوجوانان موجب کشف استعداد‌ها و مربیان بازیکن ساز شده است.
حالا فدراسیون نتیجه سرمایه گذاری و اهمیت به این رده سنی را شاهد است و می‌تواند داشته هایش را در سال‌های آتی به خوبی در رده بزرگسالان هم برداشت کند.
با این حال نباید از عملکرد بسیار ضعیف تیم تکواندو دختران نوجوان به سادگی گذشت. با وجود نگاه یکسان فدراسیون، شاید تمرکز بیش از حد روی تیم پسران، باعث نتیجه فاجعه بار دهمی جهان با یک مدال برنز شده باشد. تیم دختران با وجود قهرمانی در دوره گذشته مسابقات جهانی، با یک مدال برنز و سقوط ۱۰ پله‌ای در تونس روبرو شد. این در حالی است که برخی تکواندوکاران و کادر فنی دوره قبل را در این تیم حضور داشتند.
به نظر می‌رسد، کادر فنی تیم دختران در باد قهرمانی دوره قبل خوابیده بود در حالیکه شرایط مسابقات با هم متفاوت است. در هر صورت فاطمه صفرپور سرمربی تیم نوجوانان باید تغییر در کادر فنی خود یا تفکراتش را داشته باشد، شاید هم دخالت‌هایی در امور فنی وجود داشته است، در غیر این صورت باید پاسخگوی نتایجش باشد.